Team SBYSF Named to SCYYRA Race Team


Congrats to SBYSF sailors: Caden Scheiblauer and Chris Kayda for being named to the 2019 SCYYRA Race Team!

The SCYYRA Race Team is a representation of the top youth sailing talent in Southern California!

Awesome job!

Team SBYSF Sailor Takes 2nd @ High School Singlehanded Nationals


A huge congratulations to SBYSF sailor, Caden Scheiblauer, for finishing 2nd at the High School Singlehanded National Championship (Cressy Trophy)!

The Cressy Trophy was fought for over two tough days of sailing in Holland, Michigan. Sailors endured temperatures in the 40's and super shifty/puffy lake sailing conditions.

Congrats Caden!

Team SBYSF Defends Title at Sanguinetti Team Race

Congrats to Team SBYSF and Head Coach Jack Barton for winning the 2018 Sanguinetti Team Race @ California YC!  Team SBYSF went undefeated, finishing with a record of 16-0.  The team defends their 2017 title and looks forward to a great season! 

And a huge shoutout to our second team: SBYC 2 for finishing 4th/9 teams!

Our winning team consisted of sailors:
Ryan Satterberg
Oliver Stokke
Blake Behrens
Aston Smith

43128027_2028863443845347_4697655423853920256_n.jpg

SBYSF Awards Dinner

IMG_9112.jpeg

Thank you to the near 150 sailors, parents, coaches, and SBYSF supporters who came out to last evening's Awards Dinner!

We had a wildly successful night to cap off an amazing 2018 season!

Winners:

Twilight Series Perpetual- Aston Smith

Scholastic Achievement - Fleischman Perpetual- Ben Zimmerman, Chris Kayda, Caden Scheiblauer, Payne Donaldson, Malvina Clavering, Jack Kamps, Natalie McCaffery, Tyler Norman, Kyla Murphy, and Ryan Eastwood

Pram Champion – SBYCW Anniversary Trophy- Ryan Satterberg

Laser Class Champion – Bob Kieding Perpetual- Caden Scheiblauer

Doublehanded Dinghy Champion – Old Man of the Sea Trophy- Chris Kayda

Perpetual Crew Award – Sheridah P. Gerard Trophy- Sara Muir

Outstanding Jr. Women’s Skipper – SBYCW Perpetual- Zoey Ziskind

Most Improved Jr. Sailor – Santa Barbara Cup- Jon Seawards

High School Sailor of the Year – Dean Smith Perpetual- Ryan Eastwood

Outstanding Jr. Woman Sailor – Katherine Brown Perpetual- Sara Muir

SBYSF Outstanding Sailor – Ryan O’Shaugnessy Perpetual- Payne Donaldson

Outstanding Jr. of the Year – Jeff Simon Perpetual- Jack Kamps